Conference Programme 2017

Holiday Inn

Auckland Airport Holiday Inn – 19-20 July 2017

Join our keynote and thought provoking speakers

 

Click on the sessions to read more details about the content.

Wednesday
8:00 am
Registrations
8:00 am - 9:00 am
8:30 am
9:00 am
Whakatau
9:00 am - 9:15 am

Opening Address
9:15 am - 9:30 am
9:30 am
Keynote Speaker - Rita Jordan
9:30 am - 10:30 am
Current understanding of the autism spectrum and the implications for education and support
Keynote Speaker - Rita JordanClick for more details
10:00 am
10:30 am
Morning Tea
10:30 am - 11:00 am
11:00 am
Presentation Session 1
Stream 1: Paula Jessop
11:00 am - 12:00 pm
Presentation Session 1Click for details about these 4 streams.

Presentation Session 1
Stream 2: 11:00 - 11:30 am Maureen Poulter & Tor Poulter
Stream 2: 11:30 - 12:00 pm Rachael Wiltshire
11:00 am - 12:00 pm
Presentation Session 1Click for details about these 4 streams.

Presentation Session 1
Stream 3: 11:00 - 11:30 am Holly Smith, Laura Stanley & Peter Dowrick
Stream 3: 11:30 - 12:00 pm Karen Sluter & Bethany Grey
11:00 am - 12:00 pm
Presentation Session 1Click for details about these 4 streams.

Presentation Session 1
Stream 4: 11:00 - 11:30 am Surrey Jackson
Stream 4: 11:30 - 12:00 pm Jan Hastie
11:00 am - 12:00 pm
Presentation Session 1Click for details about these 4 streams.
11:30 am
12:00 pm
Lunch
12:00 pm - 1:00 pm
12:30 pm
1:00 pm
Keynote Speaker - Maria and Josh Man
1:00 pm - 2:00 pm
Growing up with the bold one-eyed pirate- A brother-sister perspective on living with autism
1:30 pm
2:00 pm
Presentation Session 2
Stream 1: 2:00 - 2:30 pm Emma Goodall
Stream 1 2:30 - 3:00 pm Antony Thomas
2:00 pm - 3:00 pm
Presentation Session 2Click for details about these 4 streams.

Presentation Session 2
Stream 2: Sue Kinnear
2:00 pm - 3:00 pm
Presentation Session 2Click for details about these 4 streams.

Presentation Session 2
Stream 3: Michael Matthews & Barbara Choat
2:00 pm - 3:00 pm
Presentation Session 2Click for details about these 4 streams.

Presentation Session 2
Stream 4: 2:00 - 2:30 pm Daniel Shepherd, Rita Csako, Kelly Ty, Jason Landon, and Sonja Goedeke
Stream 4: 2:30 - 3:00 pm Heather Laanbroek
2:00 pm - 3:00 pm
Presentation Session 2Click for details about these 4 streams.
2:30 pm
3:00 pm
Afternoon Tea
3:00 pm - 3:30 pm
3:30 pm
Presentation Session 3 - Workshop
Stream 1: Mind Over Manner -Realising the potential of differently wired minds.
3:30 pm - 5:30 pm
Presentation Session 3 - WorkshopClick for details about these 4 streams.

Presentation Session 3 - Workshop
Stream 2: Nan Jensen
3:30 pm - 5:30 pm
Presentation Session 3 - WorkshopClick for details about these 4 streams

Presentation Session 3 - Workshop
Stream 3: Mary Anne Gill
3:30 pm - 5:30 pm
4:00 pm
4:30 pm
5:00 pm
6:00 pm
Drinks
6:00 pm - 6:30 pm
6:30 pm
Dinner
6:30 pm - 9:00 pm
7:00 pm
7:30 pm
8:00 pm
8:30 pm

Wednesday

Wednesday
8:00 am
Registrations
8:00 am - 9:00 am
8:30 am
9:00 am
Whakatau
9:00 am - 9:15 am

Opening Address
9:15 am - 9:30 am
10:30 am
Morning Tea
10:30 am - 11:00 am
12:00 pm
Lunch
12:00 pm - 1:00 pm
12:30 pm
3:00 pm
Afternoon Tea
3:00 pm - 3:30 pm
6:00 pm
Drinks
6:00 pm - 6:30 pm
6:30 pm
Dinner
6:30 pm - 9:00 pm
7:00 pm
7:30 pm
8:00 pm
8:30 pm

Wednesday

  • Registrations
    8:00 am - 9:00 am
  • Whakatau
    9:00 am - 9:15 am
  • Opening Address
    9:15 am - 9:30 am
  • Morning Tea
    10:30 am - 11:00 am
  • Lunch
    12:00 pm - 1:00 pm
  • Afternoon Tea
    3:00 pm - 3:30 pm
  • Drinks
    6:00 pm - 6:30 pm
  • Dinner
    6:30 pm - 9:00 pm
Wednesday
9:30 am
Keynote Speaker - Rita Jordan
9:30 am - 10:30 am
Current understanding of the autism spectrum and the implications for education and support
Keynote Speaker - Rita JordanClick for more details
10:00 am
1:00 pm
Keynote Speaker - Maria and Josh Man
1:00 pm - 2:00 pm
Growing up with the bold one-eyed pirate- A brother-sister perspective on living with autism
1:30 pm

Wednesday

Wednesday
3:30 pm
Presentation Session 3 - Workshop
Stream 1: Mind Over Manner -Realising the potential of differently wired minds.
3:30 pm - 5:30 pm
Presentation Session 3 - WorkshopClick for details about these 4 streams.

Presentation Session 3 - Workshop
Stream 2: Nan Jensen
3:30 pm - 5:30 pm
Presentation Session 3 - WorkshopClick for details about these 4 streams

Presentation Session 3 - Workshop
Stream 3: Mary Anne Gill
3:30 pm - 5:30 pm
4:00 pm
4:30 pm
5:00 pm

Wednesday

Wednesday
11:00 am
Presentation Session 1
Stream 1: Paula Jessop
11:00 am - 12:00 pm
Presentation Session 1Click for details about these 4 streams.

Presentation Session 1
Stream 2: 11:00 - 11:30 am Maureen Poulter & Tor Poulter
Stream 2: 11:30 - 12:00 pm Rachael Wiltshire
11:00 am - 12:00 pm
Presentation Session 1Click for details about these 4 streams.

Presentation Session 1
Stream 3: 11:00 - 11:30 am Holly Smith, Laura Stanley & Peter Dowrick
Stream 3: 11:30 - 12:00 pm Karen Sluter & Bethany Grey
11:00 am - 12:00 pm
Presentation Session 1Click for details about these 4 streams.

Presentation Session 1
Stream 4: 11:00 - 11:30 am Surrey Jackson
Stream 4: 11:30 - 12:00 pm Jan Hastie
11:00 am - 12:00 pm
Presentation Session 1Click for details about these 4 streams.
11:30 am
2:00 pm
Presentation Session 2
Stream 1: 2:00 - 2:30 pm Emma Goodall
Stream 1 2:30 - 3:00 pm Antony Thomas
2:00 pm - 3:00 pm
Presentation Session 2Click for details about these 4 streams.

Presentation Session 2
Stream 2: Sue Kinnear
2:00 pm - 3:00 pm
Presentation Session 2Click for details about these 4 streams.

Presentation Session 2
Stream 3: Michael Matthews & Barbara Choat
2:00 pm - 3:00 pm
Presentation Session 2Click for details about these 4 streams.

Presentation Session 2
Stream 4: 2:00 - 2:30 pm Daniel Shepherd, Rita Csako, Kelly Ty, Jason Landon, and Sonja Goedeke
Stream 4: 2:30 - 3:00 pm Heather Laanbroek
2:00 pm - 3:00 pm
Presentation Session 2Click for details about these 4 streams.
2:30 pm
3:30 pm
Presentation Session 3 - Workshop
Stream 1: Mind Over Manner -Realising the potential of differently wired minds.
3:30 pm - 5:30 pm
Presentation Session 3 - WorkshopClick for details about these 4 streams.

Presentation Session 3 - Workshop
Stream 2: Nan Jensen
3:30 pm - 5:30 pm
Presentation Session 3 - WorkshopClick for details about these 4 streams

Presentation Session 3 - Workshop
Stream 3: Mary Anne Gill
3:30 pm - 5:30 pm
4:00 pm
4:30 pm
5:00 pm

Wednesday

Wednesday
11:00 am
Presentation Session 1
Stream 1: Paula Jessop
11:00 am - 12:00 pm
Presentation Session 1Click for details about these 4 streams.

Presentation Session 1
Stream 2: 11:00 - 11:30 am Maureen Poulter & Tor Poulter
Stream 2: 11:30 - 12:00 pm Rachael Wiltshire
11:00 am - 12:00 pm
Presentation Session 1Click for details about these 4 streams.

Presentation Session 1
Stream 3: 11:00 - 11:30 am Holly Smith, Laura Stanley & Peter Dowrick
Stream 3: 11:30 - 12:00 pm Karen Sluter & Bethany Grey
11:00 am - 12:00 pm
Presentation Session 1Click for details about these 4 streams.

Presentation Session 1
Stream 4: 11:00 - 11:30 am Surrey Jackson
Stream 4: 11:30 - 12:00 pm Jan Hastie
11:00 am - 12:00 pm
Presentation Session 1Click for details about these 4 streams.
11:30 am

Wednesday

  • Presentation Session 1
    Stream 1: Paula Jessop
    11:00 am - 12:00 pm
  • Presentation Session 1
    Stream 2: 11:00 - 11:30 am Maureen Poulter & Tor Poulter
    Stream 2: 11:30 - 12:00 pm Rachael Wiltshire
    11:00 am - 12:00 pm
  • Presentation Session 1
    Stream 3: 11:00 - 11:30 am Holly Smith, Laura Stanley & Peter Dowrick
    Stream 3: 11:30 - 12:00 pm Karen Sluter & Bethany Grey
    11:00 am - 12:00 pm
  • Presentation Session 1
    Stream 4: 11:00 - 11:30 am Surrey Jackson
    Stream 4: 11:30 - 12:00 pm Jan Hastie
    11:00 am - 12:00 pm
Wednesday
2:00 pm
Presentation Session 2
Stream 1: 2:00 - 2:30 pm Emma Goodall
Stream 1 2:30 - 3:00 pm Antony Thomas
2:00 pm - 3:00 pm
Presentation Session 2Click for details about these 4 streams.

Presentation Session 2
Stream 2: Sue Kinnear
2:00 pm - 3:00 pm
Presentation Session 2Click for details about these 4 streams.

Presentation Session 2
Stream 3: Michael Matthews & Barbara Choat
2:00 pm - 3:00 pm
Presentation Session 2Click for details about these 4 streams.

Presentation Session 2
Stream 4: 2:00 - 2:30 pm Daniel Shepherd, Rita Csako, Kelly Ty, Jason Landon, and Sonja Goedeke
Stream 4: 2:30 - 3:00 pm Heather Laanbroek
2:00 pm - 3:00 pm
Presentation Session 2Click for details about these 4 streams.
2:30 pm

Wednesday

Wednesday
3:30 pm
Presentation Session 3 - Workshop
Stream 1: Mind Over Manner -Realising the potential of differently wired minds.
3:30 pm - 5:30 pm
Presentation Session 3 - WorkshopClick for details about these 4 streams.

Presentation Session 3 - Workshop
Stream 2: Nan Jensen
3:30 pm - 5:30 pm
Presentation Session 3 - WorkshopClick for details about these 4 streams

Presentation Session 3 - Workshop
Stream 3: Mary Anne Gill
3:30 pm - 5:30 pm
4:00 pm
4:30 pm
5:00 pm

Wednesday

No events hours available!
No events hours available!
No events hours available!
No events available!
Thursday
8:00 am
Registrations
8:00 am - 8:30 am
8:30 am
Keynote Speaker - Sue Kinnear
8:30 am - 9:30 am
Smooth Transitions
Keynote Speaker - Sue KinnearClick for more details
9:00 am
9:30 am
Presentation Session 4
Stream 1: Caroline Hearst
9:30 am - 10:30 am
Presentation Session 4Click for details about these 4 streams

Presentation Session 4
Stream 2: Emma Goodall
9:30 am - 10:30 am
Presentation Session 4Click for details about these 4 streams

Presentation Session 4
Stream 3: 9:30 - 10:00 am Keri Opai
Stream 3: 10:00 - 10:30 am Victoria Course-Rausch
9:30 am - 10:30 am
Presentation Session 4Click for details about these 4 streams

Presentation Session 4
Stream 4: Rita Jordan
9:30 am - 10:30 am
Presentation Session 4Click for details about these 4 streams
10:00 am
10:30 am
Morning Tea
10:30 am - 11:00 am
11:00 am
Presentation Session 5
Stream 1: Tanea Paterson
11:00 am - 12:00 pm
Presentation Session 5Click for more details about these 4 streams

Presentation Session 5
Stream 2: Tanya Breen
11:00 am - 12:00 pm
Presentation Session 5Click for more details about these 4 streams

Presentation Session 5
Stream 3: 11:00 - 11:30 am Rochelle Nafatali
Stream 3: 11:30 - 12:00 pm Hilary Stace
11:00 am - 12:00 pm
Presentation Session 5Click for more details about these 4 streams

Presentation Session 5
Stream 4: Cat Noakes-Duncan & Louise Stickle-Ryan
11:00 am - 12:00 pm
11:30 am
12:00 pm
Lunch
12:00 pm - 1:00 pm
12:30 pm
1:00 pm
Presentation Session 6
Stream 1: 1:45 - 2:15 pm Beth Noble
Stream 1: 2:15 - 2:45 pm Matt Frost
1:45 pm - 2:45 pm
Presentation Session 6Click for more details about these 4 streams

Presentation Session 6
Stream 2: 1:15 - 2:15 pm Ian Ward
Stream 2: 2:15 - 2:45 pm Madison Ward
1:45 pm - 2:45 pm
Presentation Session 6Click for more details about these 4 streams

Presentation Session 6
Stream 3: John Craven
1:45 pm - 2:45 pm
Presentation Session 6Click for more details about these 4 streams

Presentation Session 6
Stream 4: Estelle Pretorius
1:45 pm - 2:45 pm
Presentation Session 6Click for more details about these 4 streams

Afternoon Tea
2:45 pm - 3:15 pm

Keynote Speaker - Peter Dowrick
3:15 pm - 4:00 pm
Learning easily: It all comes back to feedforward
Keynote Speaker - Peter DowrickClick for more details
1:30 pm
2:00 pm
2:30 pm
3:00 pm
3:30 pm
4:00 pm
Closing Address
4:00 pm - 4:10 pm

Poroporoaki / karakia
4:10 pm - 4:30 pm

Thursday

Thursday
8:00 am
Registrations
8:00 am - 8:30 am
10:30 am
Morning Tea
10:30 am - 11:00 am
12:00 pm
Lunch
12:00 pm - 1:00 pm
12:30 pm
2:30 pm
Afternoon Tea
2:45 pm - 3:15 pm
3:00 pm
4:00 pm
Closing Address
4:00 pm - 4:10 pm

Poroporoaki / karakia
4:10 pm - 4:30 pm

Thursday

  • 8:00 am - 8:30 am
  • Morning Tea
    10:30 am - 11:00 am
  • Lunch
    12:00 pm - 1:00 pm
  • Afternoon Tea
    2:45 pm - 3:15 pm
  • Closing Address
    4:00 pm - 4:10 pm
  • Poroporoaki / karakia
    4:10 pm - 4:30 pm
Thursday
8:30 am
Keynote Speaker - Sue Kinnear
8:30 am - 9:30 am
Smooth Transitions
Keynote Speaker - Sue KinnearClick for more details
9:00 am
1:00 pm
Keynote Speaker - Jason EdgecombeClick for more details
1:30 pm
3:00 pm
Keynote Speaker - Peter Dowrick
3:15 pm - 4:00 pm
Learning easily: It all comes back to feedforward
Keynote Speaker - Peter DowrickClick for more details
3:30 pm

Thursday

No events hours available!
Thursday
9:30 am
Presentation Session 4
Stream 1: Caroline Hearst
9:30 am - 10:30 am
Presentation Session 4Click for details about these 4 streams

Presentation Session 4
Stream 2: Emma Goodall
9:30 am - 10:30 am
Presentation Session 4Click for details about these 4 streams

Presentation Session 4
Stream 3: 9:30 - 10:00 am Keri Opai
Stream 3: 10:00 - 10:30 am Victoria Course-Rausch
9:30 am - 10:30 am
Presentation Session 4Click for details about these 4 streams

Presentation Session 4
Stream 4: Rita Jordan
9:30 am - 10:30 am
Presentation Session 4Click for details about these 4 streams
10:00 am
11:00 am
Presentation Session 5
Stream 1: Tanea Paterson
11:00 am - 12:00 pm
Presentation Session 5Click for more details about these 4 streams

Presentation Session 5
Stream 2: Tanya Breen
11:00 am - 12:00 pm
Presentation Session 5Click for more details about these 4 streams

Presentation Session 5
Stream 3: 11:00 - 11:30 am Rochelle Nafatali
Stream 3: 11:30 - 12:00 pm Hilary Stace
11:00 am - 12:00 pm
Presentation Session 5Click for more details about these 4 streams

Presentation Session 5
Stream 4: Cat Noakes-Duncan & Louise Stickle-Ryan
11:00 am - 12:00 pm
11:30 am
1:30 pm
Presentation Session 6
Stream 1: 1:45 - 2:15 pm Beth Noble
Stream 1: 2:15 - 2:45 pm Matt Frost
1:45 pm - 2:45 pm
Presentation Session 6Click for more details about these 4 streams

Presentation Session 6
Stream 2: 1:15 - 2:15 pm Ian Ward
Stream 2: 2:15 - 2:45 pm Madison Ward
1:45 pm - 2:45 pm
Presentation Session 6Click for more details about these 4 streams

Presentation Session 6
Stream 3: John Craven
1:45 pm - 2:45 pm
Presentation Session 6Click for more details about these 4 streams

Presentation Session 6
Stream 4: Estelle Pretorius
1:45 pm - 2:45 pm
Presentation Session 6Click for more details about these 4 streams
2:00 pm
2:30 pm

Thursday

No events hours available!
No events hours available!
No events hours available!
Thursday
9:30 am
Presentation Session 4
Stream 1: Caroline Hearst
9:30 am - 10:30 am
Presentation Session 4Click for details about these 4 streams

Presentation Session 4
Stream 2: Emma Goodall
9:30 am - 10:30 am
Presentation Session 4Click for details about these 4 streams

Presentation Session 4
Stream 3: 9:30 - 10:00 am Keri Opai
Stream 3: 10:00 - 10:30 am Victoria Course-Rausch
9:30 am - 10:30 am
Presentation Session 4Click for details about these 4 streams

Presentation Session 4
Stream 4: Rita Jordan
9:30 am - 10:30 am
Presentation Session 4Click for details about these 4 streams
10:00 am

Thursday

Thursday
11:00 am
Presentation Session 5
Stream 1: Tanea Paterson
11:00 am - 12:00 pm
Presentation Session 5Click for more details about these 4 streams

Presentation Session 5
Stream 2: Tanya Breen
11:00 am - 12:00 pm
Presentation Session 5Click for more details about these 4 streams

Presentation Session 5
Stream 3: 11:00 - 11:30 am Rochelle Nafatali
Stream 3: 11:30 - 12:00 pm Hilary Stace
11:00 am - 12:00 pm
Presentation Session 5Click for more details about these 4 streams

Presentation Session 5
Stream 4: Cat Noakes-Duncan & Louise Stickle-Ryan
11:00 am - 12:00 pm
11:30 am

Thursday

Thursday
1:30 pm
Presentation Session 6
Stream 1: 1:45 - 2:15 pm Beth Noble
Stream 1: 2:15 - 2:45 pm Matt Frost
1:45 pm - 2:45 pm
Presentation Session 6Click for more details about these 4 streams

Presentation Session 6
Stream 2: 1:15 - 2:15 pm Ian Ward
Stream 2: 2:15 - 2:45 pm Madison Ward
1:45 pm - 2:45 pm
Presentation Session 6Click for more details about these 4 streams

Presentation Session 6
Stream 3: John Craven
1:45 pm - 2:45 pm
Presentation Session 6Click for more details about these 4 streams

Presentation Session 6
Stream 4: Estelle Pretorius
1:45 pm - 2:45 pm
Presentation Session 6Click for more details about these 4 streams
2:00 pm
2:30 pm

Thursday

No events available!